Wysoka wartość elektrosmogu w mieszkaniu w Warszawie

Jakiś czas temu odwiedziłem mieszkanie znajomych aby przy okazji sprawdzić poziom elektrosmogu z uwagi na to, że spodziewają się dziecka. Lokum mieści się w dzielnicy Ursynów w Warszawie, gdzie często przebiegają napowietrzne linie energetyczne, nawet w bliskim sąsiedztwie bloków mieszkalnych.

Kabaty – parking, maksymalnie 396 nanotesli.

Na parkingu przy bloku już widać pierwszy problem, linia energetyczna w bezpośrednim sąsiedztwie generuje 396 nanoTesli. Wysokie pole magnetyczne jest dużym problemem w wielu miejscach, natomiast tutaj z uwagi na bliskość budynku w odległości kilkunastu metrów tym bardziej potęguje zagrożenie. Według Europaem 2016 maksymalne zalecane wartości dla pola magnetycznego to 100 nanoTesli:
Dla osób wrażliwych to jeszcze mniej 30 nT. Oczywiście nie spędza się cały czas na parkingu, ale sąsiadująca zieleń oraz deptak to miejsce, gdzie często czas spędzają rodziny z dziećmi.

W samym mieszkaniu jest niewiele lepiej i nie jest to wina samych domowników, a sąsiadów korzystających z wielu urządzeń z interfejsami bezprzewodowymi.
Pierwszy pokój będący sypialnią rodziców o dziwo okazał się jednym z najgorszych miejsc do snu. Jest najdalej od linii energetycznych na które mieszkanie ma bezpośrednią ekspozycję, ale o ile pole magnetyczne nie jest tutaj problemem to promieniowanie fal radiowych już tak. Na poduszce jest 3.84 V/m (volty na metr) w pomieszczeniu, gdzie wyłączona jest cała elektronika. Według Europaem maksymalne zalecane wartości dziennej ekspozycji dla WiFi, które jest najbardziej prawdopodobnym źródłem to 0.07 V/m, czyli stosując przelicznik mikrowatów na metr kwadratowy 10 uW/m2:
Dla nocnej ekspozycji to wartość jeszcze mniejsza 1 uW/m2. Przeliczając 3.84 V/m na mikrowaty wychodzi nam około 39.000 uW/m2 względem zalecanych 10 uW/m2. Trzy tysiące dziewięćset razy powyżej zalecanej normy może się wydawać abstrakcyjna, ale trzeba pamiętać, że nadal jest to w normie ustawowej 7 V/m.  Trzeba również pamiętać, że negatywne skutki zdrowotne wymagają lat aby się pojawiły, zwykle wpierw wiążą się z problemami ze snem, dekoncentracją, rozdrażnieniem oraz innymi opisanymi np przez Profesora Martina Pall’a. Negatywny efekt jest odroczony, dlatego wiele osób nie jest w stanie go powiązać z źródłem mimo badań naukowych.

W salonie z kuchnią na kanapie widać już pewien problem, gdzie pole magnetyczne się 102 nanoTesli przy maksymalnie zalecanej 100.

W części kuchennej przy oknie już jest o wiele gorzej, bo mamy 247 nanoTesli przez sąsiadującą linię energetyczną. Jest to duży problem ponieważ jest to główna przestrzeń, gdzie domownicy spędzają czas na który wpływa niezależne od nas źródło elektrosmogu. Niestety ekranowanie pól magnetycznych jest bardzo drogie i w większości przypadków nieopłacalne. Często mając takie problemy wiele osób decyduje się na wyprowadzkę sprzedając mieszkanie.

Na szczęście pole elektryczne nie jest problemem w salonie, będąc poniżej 10 V/m zalecanych przez Europaem.
Inny częsty problem to kuchenka indukcyjna generująca wysokie pole magnetyczne. Jeśli już ktoś musi ją używać to trzeba stać w jak najdalszej odległości. Szczególnie to ważne dla kobiet w ciąży u których brzuch jest często najbliżej takiej kuchenki. Inna sprawa to małe dzieci zaglądające do garnka, których głowa często znajduje się takim polu czy sąsiedztwie.

Ostatni skrajny pokój miał najlepsze wartości pola magnetycznego, maksymalnie 70 nT co sugerowałoby idealne miejsce na sypialnie, tym bardziej że promieniowanie fal radiowych było również niskie.

Podsumowując mieszkanie znajomych ma jeden dodatkowy mankament wobec większości innych w postaci linii energetycznej. Resztę problemów można wyekranować  farbą grafitową np sypialnię z wysokim wartościami od WiFi sąsiada. Trzeba mieć na uwadze, że w blokach mieszkalnych takie odczyty to już standard i powoli będzie coraz gorzej wraz z popularyzacją urządzeń smart jak żarówki z wifi, inteligentne odkurzacze, oczyszczacze powietrza, czujniki itd. Na szczęście z tym można sobie poradzić ekranowaniem, ale linie energetyczne to osobny problem i należy unikać  mieszkań czy domów w ich sąsiedztwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *