Wysokie wartości pola magnetycznego oraz promieniowania fal radiowych na terenie przedszkola pod Warszawą

Wiele rodzin przeprowadza się na obrzeża centrów miast ze względu na niższe ceny mieszkań, większą ilość zieleni, mniejszy hałas oraz wydawałoby się mniej zanieczyszczeń. Niestety w  kwestii elektrosmogu czasem może się okazać, że może być nawet gorzej niż w centrum Warszawy. Są to oczywiście wyjątkowe przypadki i podkreślam nie jest to wina rodziców czy nawet właścicieli przedszkola, gdyż wiele takich placówek jest bardzo dobrze prowadzonych, wyposażonych i mających świetną kadrę. Problemem raczej jest brak wiedzy i szerszej świadomości społeczeństwa o długoterminowych zagrożeniach sztucznych pól elektromagnetycznych dla zdrowia.

Na zaproszenie jednej z fundacji sprawdziliśmy poziomy elektrosmogu w sąsiedztwie placówek przedszkolnych w jednej z dzielnic pod Warszawą. Są to o tyle interesujące przypadki, że biegną w sąsiedztwie napowietrznych linii elektroenergetycznych, a przy jednym  z budynków, gdzie mieści się przedszkole jest wysoki maszt stacji bazowej co już powinno wzbudzać podejrzenia. Poniższe zdjęcie przedstawia podwórko przedszkolne, a w tle widać linie elektroenergetyczne oraz stację bazową. Wartość maksymalną (peak) na mierniku AM-10 wynosi 1.6 V/m promieniowania fal radiowych co jest kilkukrotnym przekroczeniem normy biologicznej zalecanej przez Europaem  0.2 V/m dla technologii 3G oraz 4G.

1.6 V/m przy podwórku przedszkolnym promieniowania fal radiowych, norma biologiczna 0.2 V/m dla 3G i 4G wg. Europaem 2016

Jakby tego było mało linia energetyczna w naprawdę niewielkiej odległości generuje wysoki pola magnetyczne, nawet 700 nT (nano Tesli) przy normie biologicznej 100 nT według Europaem 2016.

760 nT
360 nT

Oczywiście podwórko jest miejscem, gdzie dzieci bawią się co najwyżej kilka godzin, ale mimo wszystko jest to spora ilość pól niskich oraz wysokich częstotliwości. Zmierzone zostały również wartości pod oknami placówki przedszkolnej niedaleko stacji bazowej postawionej na parkingu obok budynku.

Promieniowanie fal radiowych powyżej 6 V/m przy normie 0.2 V/m dla 3G4G wg Europaem. W tle podstawa stacji bazowej, która sąsiaduje z budynkiem w którym mieści się przedszkole.
Ujęcie stacji bazowej, a po prawej okna przedszkola.

W sąsiedztwie znajduje się również szkoła oraz kolejne przedszkole i z uwagi na sąsiedztwo masztu telefonii komórkowej, również notujemy wysokie wartości promieniowania fal radiowych – 1.2 V/m. 

Kupując mieszkania, bądź wybierając przedszkola czy szkoły warto postarać się o placówki, które są daleko od źródeł sztucznych pól elektromagnetycznych. Zdrowie jest ważniejsze i warto edukować się w kwestii potencjalnych negatywnych skutków elektrosmogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *