Czego uczy nas koronawirus 2019-nCoV

Obecnie jesteśmy świadkami dość szybkiego rozprzestrzeniania się nowego typu wirusa zwanego koronawirusem 2019-nCoV, który może powodować nie tylko objawy przeziębienia, ale czasem  również może skutkować zgonem. Na obecną chwilę zmarło kilkaset osób, a kilka tysięcy jest zarażonych. Główne ogniska mamy w Chinach jak np prowincji Wuhan o populacji 11 milionów, którą poddano kwarantannie, ale  powoli wirus rozchodzi się też na inne państwa. Według Bloomberg na obecną chwilę mamy w Niemczech 7 chorych osób, we Francji 6 a lokalne media informują również o pierwszych przypadkach w Polsce.

Mapa rozprzestrzeniania się wirusa, photo by Bloomberg

Obecnie raportowane są pierwsze przypadki problemów z dostępem żywności w prowincji Wuhan, ogromną ilością hospitalizowanych pacjentów oraz ewakuacją turystów odwiedzających miasto. Są również pierwsze informacje o użyciu dronów do rozpylania bliżej nie określonych substancji w chińskich miastach mających na celu walki z rozprzestrzenianiem się choroby, pytanie tylko czy nie świadczy to również o traceniu kontroli nad epidemią skoro używa się tak drastycznych środków.

Jakkolwiek się to skończy warto wyciągnąć wnioski na przyszłość w celu ochrony siebie oraz własnej rodziny przed wszelkimi nieprzewidzianymi sytuacjami. Warto zawsze mieć w domu zapasy żywności oraz wody, przynajmniej na tydzień. Wskazane są również wszelkie artykuły pierwszej potrzeby w tym leki, środki czystości oraz dezynfekcji. Nie ma to oczywiście na celu siania jakiejś paniki tylko traktowania takich zapasów jako ubezpieczenie w coraz bardziej nieprzewidywalnym świecie. Na kanale raforest recenzowałem ostatnio racje żywnościową z długim terminem ważności i jest to pewna wygodna opcja na 15 czy 5 lat. Zachęcam do zrobienia sobie zapasów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *