Wysokie wartości pola magnetycznego w mieszkaniu obok linii energetycznej – przestroga dla kupujących

Warto zapoznać się z wartościami sztucznych pól elektromagnetycznych pewnego potencjalnego mieszkania dla rodziny pod Warszawą, gdzie powstaje nowy budynek. Niestety dużym mankamentem jest bliskie sąsiedztwo napowietrznej linii energetycznej  w odległości dosłownie kilkunastu metrów od okien lokalu, którym zainteresowała się jedna z rodzin. Trzeba podkreślić, że w tej okolicy jest dużo takich linii co samo w sobie jest problemem z uwagi na ich sąsiedztwo przy przedszkolach, sklepach czy szkołach. Poniżej widać jak wygląda sąsiedztwo budynku.

Na początku warto przypomnieć maksymalne zalecane wartości biologiczne ekspozycji na pole magnetyczne według opublikowanego  badania Europaem 2016 na pubmedzie. Zaleca się maksimum 100 nanoTesli (nT) ekspozycji. Producenci używanego miernika z kolei zalecają maksymalnie 200 nT, ale ekspozycja poniżej 20 nT jest preferowana dla zdrowia. W każdym razie wszystkie te zalecenia są wyraźnie przekroczone. W drugim pokoju z widokiem na linię energetyczną było już 1384 nT.

Salon gdzie najczęściej będą przebywać mieszkańcy wygląda niewiele lepiej, przy oknie 1092 nT, a w środku salonu 429 nT. Wartości pola magnetycznego znacząco przewyższające zalecenia w miejscu, gdzie domownicy spędzaliby najwięcej czasu.

Przyszły pokój dziecka również nie wygląda dobrze, gdyż mamy 436 nT: 

Dodatkowo mamy do dyspozycji wyniki promieniowania fal radiowych i wartości są takie jakie można się spodziewać w przestrzeni miejskiej, 0.6 i 1.4 V/m przy zalecanych przez Europaem 0.2V/m da 3G i 4G oraz 0.07V/m dla WiFi. Oczywiście w nowym budynku sieci WiFi praktycznie nie ma, więc można się spodziewać, że te wartości się jeszcze zwiększą. Podobnie może być w przypadku pól magnetycznych ze względu na budowę kolejnych osiedli w okolicy.

Bliskie sąsiedztwo linii energetycznych często również z zainstalowanymi stacjami bazowymi nie jest wskazane jako miejsce do budowy domu czy budynku mieszkalnego. Atrakcyjne ceny działek oraz mała świadomość potencjalnych negatywnych skutków zdrowotnych sprawiają, że często kierujemy się konkurencyjną ofertą zamiast długoterminowymi skutkami. Chciałbym podkreślić, że ten wpis nie ma na celu negatywnej oceny developera, gdyż budynek jest wykończony w wysokim standardzie, a cena mieszkania jest niezwykle atrakcyjna. niestety o ile pole elektryczne oraz promieniowania fal radiowych można dość dobrze i w rozsądnej cenie wyekranować to już pola magnetyczne stanowią ogromny problem. W większości przypadków jest to nieopłacalne i wiąże się z wyprowadzką czy sprzedażą nieruchomości.

Na koniec chciałbym opisać rezultaty badań w temacie poronień opublikowanych w Nature w 2017 roku pod tytułem “Exposure to Magnetic Field Non-Ionizing Radiation and the Risk of Miscarriage: A Prospective Cohort Study” czyli “Ekspozycja na pola magetyczne oraz nie jonizujące promieniowanie oraz ryzyko poronień, badanie Cohortowe”. W podsumowaniu badania czytamy: 

https://www.nature.com/articles/s41598-017-16623-8

“Po dostosowaniu do wieku matki, rasy, edukacji, palenia w czasie ciąży i wcześniejszego poronienia, ogólnie kobiety ciężarne, które miały większą ekspozycję MF (pola magnetyczne) podczas ciąży (wyższe 3 kwartyle) miały o 48% większe ryzyko poronienia niż kobiety, które miały mniejszą ekspozycję MF ( w najniższym kwartylu)”

Ryzyko poronienia to jedno, ale wiele innych negatywnych efektów długoterminowych dla względnie zdrowych ludzi musi być brane pod uwagę, dlatego kupującym takie nieruchomości doradzam poszukania innego lepszego mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *