Tylko 38% młodych Szwajcarów w wieku 18-22 lat jest płodnych według Uniwersytetu w Genewie

Naukowcy z Uniwersytetu w Genewie (UNIGE) przebadali 2523 mężczyzn urodzonych w Szwajcarii pod kątem płodności, w wieku od 18 do 22 lat. Tylko 38% miało wyniki powyżej wymaganych przez WHO aby uznać ich płodnymi. Badanie sprawdzało jakość nasienia pod kątem koncentracji, mobilności oraz morfologii(kształt).

Jest to kolejny przykład obniżającej się płodności, gdzie koncentracja spadła z 99 do 47 milionów na mililitr w ciągu ostatnich 50 lat. Poniżej 40 milionów znacząco wydłuża się czas poczęcia dziecka. W całej Europie notuje się niskie wartości, a Szwajcaria jest w najgorszej sytuacji podobnie jak Norwegia, Dania oraz Niemcy.

Badanie za prawdopodobną przyczynę uważa palenie papierosów podczas ciąży. Matki mężczyźni  z wynikami poniżej 15 mililitrów paliły częściej niż tych z 40 ml , 18% porównując z 11%, Ponadto zwiększyła się liczba raka jąder do 10 na 100000 co jest wysokim wynikiem w porównaniu z resztą krajów europejskich. Inne przyczyny bierze się również pod uwagę jak: dieta, palenie papierosów, alkohol, zanieczyszczenie powietrza, stres, pestycydy, a nawet noszenie obcisłej bielizny zamiast bokserek. Wszystko to mogło się przyczynić do dwukrotnego wzrostu ilości par w Szwajcarii z 2002 roku do 6000 w 2010, które potrzebują medycznej pomocy w doczekaniu się potomstwa.

Z naszej perspektywy osób zajmujących się problemem PEM za równie prawdopodobne można uznać powszechność technologii bezprzewodowej w otoczeniu młodych osób, które często są uzależnione od telefonu komórkowego. Cały czas włączony telefon, noszony w spodniach, bezpośrednio negatywnie oddziałuje na układ rozrodczy. Co więcej pojawiają się przypadki dzieci, które trzymają go tuż przy łóżku czy nawet pod poduszką. Warto również pamiętać, że obecnie nastolatki to jest pierwsze pokolenie, które wychowało się w czasach powszechności internetu oraz telefonii komórkowej. Wysoce prawdopodobne jest, że badane osoby dostały swój własny telefon w bardzo młodym wieku będąc w bezpośredniej ekspozycji od wielu lat i to w newralgicznym czasie kiedy młody organizm dopiero się rozwija. Niestety obserwujemy ciągły spadek płodności w wielu rozwiniętych krajach i nic nie wskazuje na to, że ten trend się zatrzyma. 

Problem spadającej płodności został opisany w jednym z poprzednich artykułów:

Źródło https://lenews.ch/wp-content/uploads/2019/05/Le-sperme-suisse-est-de-mauvaise-qualite%CC%81-.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *