Skuteczne ekranowanie elektrosmogu z telefonii komórkowej czy WiFi farbą Gigahertz-Solutions CFA40 z pomiarami przed i po.

Rosnąca ilość urządzeń używających komunikacji bezprzewodowej w przestrzeni miejskiej zwiększa naszą ekspozycję na sztuczne pola elektromagnetyczne a tym samym ryzyko ich negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Ostatnie wyniki badań oraz zalecenia np Europejskiej Akademii Środowiskowej wskazują bardzo niskie maksymalne biologiczne wartości sztucznych pól elektromagnetycznych i aby je osiągnąć niezbędne są specjalne rozwiązania, które zapewnią nam bezpieczne miejsce do mieszkania. Farba ekranująca Gigahertz Solutions CFA40 obniży naszą ekspozycję w bardzo dużym stopniu. Oczywiście wykorzystując farby grafitowe trzeba mierzyć w szczególności promieniowanie fal radiowych odpowiednimi miernikami aby odpowiednio zaadresować ich źródła. Zabezpieczając również okno oraz podłogę możemy zejść nawet do najniższych możliwych wartości wskazywanych przez miernik co jest najlepszą opcją zapewniającą nam idealne miejsce do regeneracji podczas snu.

Farba Gigahertz Solutions CFA40 wymaga przed malowaniem wymieszania, gdyż posiada włókna przewodzące osiadające po pewnym czasie na dnie. Wymieszanie farby przez kilka minut sprawi że będzie gotowa do malowania. Wystarczy użyć zwykłego wałka jak w każdej innej farbie i pokryć ściany oraz sufit. Jeśli mamy możliwość pokrycia farbą podłogi np podczas generalnego remontu albo w kompletnie nowym mieszkaniu to lepiej to zrobić od razu dbając aby była zachowana ciągłość wraz z ścianami etc. W przypadku, gdy mamy parkiet zwykle można położyć siatkę ekranującą i na nią wykładzinę. Wydajność farby to około 6,5 do 7 m kwadratowych powierzchni i warto zakupić farbę z pewnym zapasem. Składniki na bazie grafitu odbiją promieniowanie fal radiowych od stacji bazowych, routerów WiFi, telefonów komórkowych czy DECT. Oczywiście również wszelkich przyszłych technologii bezprzewodowych, które i tak będą pracować w wyższych częstotliwościach, które nie przenikają tak obiekty czy ściany jak np 2g czy 3g.

Poniżej mamy wartości promieniowania fal radiowych przed ekranowaniem w jednej z sypialni przy wyłączonych wszystkich urządzeniach z interfejsami bezprzewodowymi. Wartości sięgają 1 V/m, gdzie Europaem 2016 zaleca maksymalnie 0.2 V/m dla 3g i 4G oraz 0.07 V/m dla WiFi.

RF przed ekranowaniem

Po ekranowaniu farbą Gigahertz Solutions oraz zastosowaniu dodatkowych rozwiązań udało się zejść w pomieszczeniu praktycznie poniżej 0.03 V/m, odcięte zostały poniżej wartości biologicznych routery WiFi oraz telefony DECT sąsiadów:

Bardzo niskie wartości RF po ekranowaniu

Ekranowanie często wiąże się również z potrzebą obniżenia elektrosmogu w zakresie pól elektrycznych, głównie z sieci elektrycznej, która może być nie najwyższej jakości. W kolejnym zbiorze zdjęć widzimy nawet około 100 V/m w miejscu snu, gdzie maksimum zalecane to 10 V/m dziennej ekspozycji i 1 V/m dla miejsca snu:

Dzięki uziemieniu farby oraz obecności włókien przewodzących udało się zredukować pole elektryczne praktycznie do zera co było szczególnie ważne, gdyż w miejscu pomiaru spali domownicy z głową skierowaną do ściany przy tak wysokich wartościach. Jak widać poniżej w każdej płaszczyźnie wartość wynosi 0 V/m.

Ekranowanie sztucznych pól elektromagnetycznych jest dość sporym wyzwaniem i wymaga pewnego doświadczenia. czasem nie zawsze udaje się osiągnąć tak dobre efekty, ale większości przypadków absolutnie znacząco można poprawić środowisko elektromagnetyczne domowników. Niestety często farba to za mało i czasem również trzeba zaadresować okna oraz urządzenia wewnątrz mieszkania. Z uwagi na doświadczenie w tej kwestii zapraszam do kontaktu mailowego jeśli ktoś chce chronić się przed elektrosmogiem.

2 Replies to “Skuteczne ekranowanie elektrosmogu z telefonii komórkowej czy WiFi farbą Gigahertz-Solutions CFA40 z pomiarami przed i po.

  1. “Po ekranowaniu farbą Gigahertz Solutions oraz zastosowaniu dodatkowych rozwiązań udało się zejść w pomieszczeniu praktycznie poniżej 0.03 V/m, ”
    Jakie to dodatkowe rozwiązania? Tytuł artykułu odnosi się do skutecznego ekranowania farba a wnioski oparte o wyniki z “dodatkowymi rozwiązaniami”. Artykuł niekompletny, brak podstawowego wniosku o skuteczności farby bez “dodatkowych rozwiązan”.

    1. Trzeba mierzyć aby podjąć decyzje co trzeba dodać oprócz farby, każdy dom/mieszkanie jest inne. Czy to będzie siatka na podłogę czy kotara na okna to trzeba mierzyć i podejmować decyzje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *