Jak chronić siebie oraz rodzinę przed promieniowaniem fal radiowych

Obecnie kilkanaście krajów ogranicza korzystanie z telefonów komórkowych przez dzieci i zaleca środki ostrożności dotyczące ich używania, w tym korzystania ze słuchawek, zestawu głośnomówiącego i wiadomości tekstowych.

Z wyjątkiem sytuacji kryzysowych telefony nie powinny być trzymane obok głowy. Trzeba nabrać nawyk korzystania z telefonów stacjonarnych oraz urządzeń elektronicznych podłączonych do sieci Ethernet, gdy tylko jest to możliwe. Dodatkowo co możesz jeszcze zrobić:

 • Użyj zestawu słuchawkowego lub zestawu głośnomówiącego, aby zmniejszyć ilość promieniowania docierającego do mózgu. Telefon powinien być trzymany z dala od głowy.
 • Twoja ekspozycja spada wykładniczo odsuwając telefon od ciała. Nawet podczas korzystania z głośnika trzymaj telefon z dala od tułowia podczas rozmowy i upewnij się, że tył telefonu nie jest blisko innych osób, zwłaszcza niemowląt karmionych piersią lub innych dzieci.
 • Telefony należy nosić z dala od ciała, ani w kieszeni czy w staniku (popularne szczególnie w USA)
 • Nie trzymaj telefonu włączonego przy ciele przez cały dzień. Jeśli nie używasz telefonu, jeśli jest włączony, schowaj go w plecaku, torebce lub torbie. Jeśli trzymasz go przy talii, wyłącz go.
 • Nie używaj bezprzewodowego zestawu słuchawkowego, gdy nie jest używany.
 • O ile to możliwe, używaj telefonu tylko wtedy, gdy jakość sygnału jest dobra. Im słabszy sygnał, tym bardziej promieniowanie musi się podnieść, aby połączyć się z stacją bazową, zwiększając ekspozycję. Minimalizuj użycie, gdy odbiór jest słaby (np. na obszarach wiejskich) lub gdy znajdujesz się w metalowym pomieszczeniu czy środku transportu jak winda, pociąg lub samochód.
 • Naucz się ponownie pisać SMS-y, preferuj je zamiast połączeń głosowych. Telefony zwykle zużywają mniej promieniowania do wysyłania tekstu niż do rozmów. Jednak udostępnianie zdjęć lub filmów zwiększa narażenie na promieniowanie.
 • Używaj telefonu stacjonarnego w domu, a nie telefonu bezprzewodowego DECT, ponieważ emitują one promieniowanie o częstotliwości radiowej, podobnie jak telefony komórkowe. (Posiadanie telefonu stacjonarnego oznacza, że ​​będziesz mieć działający telefon, jeśli kiedyś zostaniesz odcięty od prądu podczas awarii zasilania lub jeśli wieże komórkowe nie będą działać).
 • Naucz swoje dzieci tego zagadnienia. Nastolatki nie powinny spać całą noc z telefonem komórkowym pod poduszką lub obok łóżka. Użyj budzika na baterię.
 • Kobiety w ciąży powinny trzymać telefon z dala od brzucha. Matki powinny również chronić swoje dzieci przed telefonem. Nie rozmawiaj przez telefon ani nie pisz tekstu, trzymając urządzenie w pobliżu brzucha lub głowy dziecka. Rozwijający się mózg płodu lub dziecka jest najbardziej podatny na promieniowanie.
 • Mężczyźni, zwłaszcza ci, którzy chcą zostać ojcami, powinni także mieć wyłączone telefony komórkowe, gdy mają je w kieszeni np w trybie samolotowym.
 • Uważaj na osłony radiacyjne i inne tego rodzaju urządzenia ochronne na telefon, które mają ograniczać ekspozycję na promieniowanie np wszelkie torby. Mogą obniżyć jakość połączenia, a tym samym zmusić telefon do transmisji z większą mocą wyjściową. Telefon powinien być poza taką zasłoną np przy oknie.
 • Unikaj używania telefonu lub wysyłania SMS-ów podczas jazdy. To jak jazda po pijanemu.
 • Przeczytaj „drobny druk” z instrukcji obsługi producenta, który często informuje użytkowników o konieczności zachowania odległości między telefonem, a głową oraz ciałem.
 • Jeśli to możliwe, wybierz przewodowy Internet w domu zamiast systemów bezprzewodowych. Używaj komputerów z przewodowym internetem, aby w jak największym stopniu korzystać z połączenia internetowego oraz mediów społecznościowych i strumieniowych filmów po kablu. Jeśli korzystasz z systemów bezprzewodowych, odłącz je od sieci w godzinach snu lub gdy ich nie używasz, a najlepiej w cale.
 • Podczas podłączania urządzeń cyfrowych za pomocą przewodowego połączenia internetowego pamiętaj o wyłączeniu Wi-Fi i wyłączeniu Bluetooth w ustawieniach i na routerze. (Nawet jeśli korzystasz z połączenia przewodowego, urządzenie emituje, jeśli anteny Wi-Fi są włączone).
 • Wybierz opcje inne niż bezprzewodowe dla technologii i akcesoriów, takich jak komputery, laptopy, drukarki, konsole do gier i telefony komórkowe, zabezpieczenia, mysz, klawiatura, kamery wideo, głośniki, słuchawki, mikrofony i inne akcesoria

5 Replies to “Jak chronić siebie oraz rodzinę przed promieniowaniem fal radiowych

 1. Czy można spać obok telefonu, który ma ustawiony tryb samolotowy? Czy telefon w takim trybie coś emituje/odbiera itp.? Korzystam z budzika telefonowego.

  1. Telefon w trybie samolotowym nic nie emituje, więc można obok niego spać tylko trzeba sobie wyrobić nawyk używania tego trybu tzn sprawdzać czy na pewno jest ikonka samolotu i wyłączone jest wifi oraz bluetooth.

   1. Dzięki za odpowiedź. Ja zawsze tak robiłem i nie mam z tym problemu. Dzięki za wystąpienie w Porozmawiajmy tv i 1,5h prezentację. Zmieniłem podłączenie komputerów domowych na kabel i wyłączyłem wifi. Niestety mam drukarkę na wifi, ale nie jest często używana więc będzie się włączać sygnał jak zajdzie potrzeba, no i są jeszcze sąsiedzi, ale cóż, co mogłem to zrobiłem. No zostają jeszcze myszki i klawiatury na bluetooth.
    Napisałbym tak: “Mężczyźni, zwłaszcza ci, którzy chcą zostać ojcami, gdy mają telefony w kieszeni powinni je wyłączyć bądź ustawić tryb samolotowy.”
    Pozdrawiam.

   2. Nie ma nic takiego jak tryb samolotowy, jest tryb lotniczy(jakiś dureń tłumaczył na Polski). Po prostu tryb lotniczy po włączeniu odcina wszystko WI-FI i także Bluetooth, więc naciskamy samolot i mamy z głowy, Można użyć programu Tasker aby zautomatyzować takie sprawy, lub użyć prostszego programu ale bardziej pamięciożernego MacroDroid ale prostszego w obsłudze. Jest jeszcze jedna sprawa o której mało się mówi, jeżeli nie korzystamy z internetu mobilnego przełączamy telefon na preferowaną sieć 2G jest praktycznie cały czas full zasięg więc expozycja się trochę zmiejsza i przy okazji można dość znacznie zaoszczędzić baterię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *