Co powinnaś wiedzieć o promieniowaniu elektromagnetycznym oraz swoim dziecku – The Baby Safe Project

To cudowne oraz budzące podziw jak nowe życie rozwija się z kilku komórek. Jakby podążało według kompleksowych, zawiłych instrukcji krok po kroku tworząc nowe życie, formując delikatne organy oraz niezbędne systemy wraz z miliardami potrzebnych połączeń do mózgu.

Twoje ciało jest pierwszym domem dla nowego życia, a ciąża wzbudza pewne zachowania organizmu również u Ciebie. Twoje ciało dostarcza bezpieczeństwa  oraz ciepła niezbędnego dla dziecka do rozwoju, potrzebnych składników odżywczych oraz przygotowuje Ciebie do karmienia dziecka tuż po narodzinach.

Ochrona Twojego dziecka przed jakimkolwiek możliwym zagrożeniem jest ważnym, naturalnym instynktem. Każdy etap rozwoju dziecka będzie zależny od Twoich decyzji oraz środowiska w którym żyjesz. Te wybory stają się obecnie coraz trudniejsze oraz ważniejsze.

Obecnie wielu naukowców oraz medycznych profesjonalistów z całego świata pracuje nad lepszym zrozumieniem jak rozwijające się życie jest zależne od wpływu otaczającego nas środowiska: spożywanego jedzenia, oddychanego powietrza, wody pitnej oraz otoczenia, gdzie pracujemy oraz żyjemy. Identyfikacja oraz unikanie zagrożeń może wydawać się przytłaczająca, ale wiedza o potencjalnych ryzykach oraz kroki dzięki którym zredukujesz swoją ekspozycję na te czynniki jest warta Twojej uwagi.

Z pewnością jest jeszcze wiele do odkrycia w kwestii ważnej relacji między rozwijającym się dzieckiem, a Twoją ekspozycją na środowisko, natomiast wiemy, że Twoje ciało jest w stanie zapewnić tylko pewien stopień ochrony. Inna rzecz którą wiemy to, że często wpływ danego czynnika zależy od ilości oraz czasu ekspozycji.

Jednym z przedmiotów obecnych badań jest promieniowanie bezprzewodowe, również określane jako mikrofale czy fale radiowe/pola elektromagnetyczne. Promieniowanie bezprzewodowe jest emitowane przez ogromną liczbę urządzeń z którymi spotykamy się na codzień. Dawniej były uznawane za bezpieczne, ponieważ dekady temu ustalono normy ekspozycji na bazie efektów termicznych, czyli podniesienia temperatury ludzkich tkanek, co budziło największe obawy.

Jednakże obecnie wiemy że promieniowanie bezprzewodowe może również powodować biologiczne efekty nietermiczne włączając uszkodzenia komórek oraz DNA, nawet przy niskiej dawce, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) w Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO) uznała prominiowanie bezprzewodowe jako możliwy czynnik karcynogenny dla ludzi.

Ostatnie badanie kosztujące 25 mln. $ przeprowadzone przez National Toxicology Program Departamentu Zdrowia USA wystawiło zwierzęta laboratoryjne na promieniowanie bezprzewodowe. Wstępne wyniki zostały przedstawione przez panel ekspertów naukowych, którzy zadeklarowali, że badanie pokazało “wyraźny dowód aktywności karcynogennej”. DR. De-Kun Li, starszy naukowiec z Kalifornii z instytutu Kaisera oceniła te wyniki jako “szokująco ważne”.

Wszystko to sugeruje, że przedsięwzięcie pewnych środków ostrożności wobec promieniowania bezprzewodowego jest właściwe dla najbardziej wrażliwej populacji, włączając kobiety w ciąży.

“Jest to tak proste, wystarczy odsunąć telefon od brzucha podczas ciąży, więc czemu tego nie robić? Nie ma żadnego minusu w przezorności oraz ochronie własnego dziecka ” – Dr. Hugh Taylor, Yale University 

Generalnie mówiąc, odległość jest kluczowym czynnikiem determinującym ilość promieniowania bezprzewodowego, które wpływa na Ciebie i Twoje dziecko. Wielkość promieniowania spada dramatycznie wraz z odległością im bardziej oddalasz się od źródła.

Jak zredukować własną ekspozycję na promieniowanie bezprzewodowe:
– Unikaj noszenie telefonu przy ciele, nie noś go w kieszeni czy w staniku.- Unikaj kładzenie telefonu, laptopa czy tabletu na brzuchu. Nie rozmawiaj ani nie tekstuj trzymając telefon przy ciele.
– Rozmawiaj w trybie głośnomówiącym lub używaj przewodowych słuchawek z mikrofonem.
– Unikaj używania telefonu w samochodzie, pociągu czy windzie.
– Unikaj używania domowych telefonów bezprzewodowych (DECT), które również emitują promieniowanie, nawet gdy ich nie używasz np podczas snu. Telefony przewodowe nie emitują niebezpiecznych pól.
– Streamowanie video czy granie na urządzeniach bezprzewodowych zwiększa ryzyko ekspozycji na promieniowanie. Ściągnij video w aplikacji do późniejszego obejrzenia w trybie samolotowym. Możesz też ściągnąć maile i wyłączyć WIFI aby odpowiedzieć na wiadomości.
– Gdziekolwiek to możliwe używaj połączeń kablowych z modemem czy routerem i wyłącz w nich WIFI oraz pozostałych urządzeniach. 
– Wyłącz router WIFI, gdy nie musisz go używać np podczas snu- Unikaj bezpośredniej oraz długiej ekspozycji na WIFI w domu, szkole czy pracy. Jeżeli Twoja praca wymaga użycia WIFI upewnij się, że jesteś najdalej od routera, jak również nie między routerem a komputerem.
– Jeżeli w Twoim domu albo w bliskiej odległości znajdują się inteligentne liczniki śpij w pokoju, który jest od nich jak najdalej.

Dodatkowe informacje o promieniowaniu bezprzewodowym
Fale radiowe są w użyciu od ponad stu lat w komunikacji między antenami oraz dalekimi odbiornikami. Ta technologia informowała oraz bawiła miliony ludzi na całym świecie np. w postaci telewizji czy radia.

Niestety w dzisiejszych czasach obecnie oferowane rozwiązania w postaci silnych nadajników jak i odbiorników, są oferowane znacznie bliżej ludzi w różnym wieku niż kiedykolwiek wcześniej. Ta dwukierunkowa komunikacja oraz podwyższone promieniowanie wymagane do prawidłowego działania jest powodem wielu obaw. Co więcej, sami producenci ostrzegają konsumentów aby trzymać ich telefony, tablety czy monitory dzieci oraz inne urządzenia daleko od ciała.

Konsumenci wymagają ciągłej komunikacji co wymogło instalację coraz silniejszych anten oraz odbiorników, przez co obecnie setki tysięcy dachów posiada nadajniki w bliskim sąsiedztwie wielu domów, szkół, budynków administracyjnych, biur, sklepów czy miejsc rekreacyjnych. “Darmowe WIFI” jest często reklamowanym udogodnieniem dla klientów w barach, restauracjach, hotelach czy kawiarniach, Takie routery działają z większą mocą aby zapewnić jednoczesny dostęp dla wielu laptopów oraz innych urządzeń bezprzewodowych.

Powszechnie rozwijający się bezprzewodowy świat w którym obecnie żyjemy oznacza, że promieniowanie otacza nas cały czas. Na szczęście możesz dokonać osobistych wyborów, które zredukują ekspozycję. Zwiększenie dystansu od nadajników czy anten oraz własnych urządzeń od własnego ciała jest proste do wykonania. Dodatkowo ilość czasu, którą spędzasz z bezprzewodowymi urządzeniami jest równie ważna. Pamiętaj, że efekty ekspozycji kumulują się w czasie.

Dodatkowe informacje o badaniach
Przełomowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Yale (Aldad, 2012) pokazało, że ciężarne myszy wystawione na zwykłe promieniowanie telefonu skutkowało hiperaktywnymi młodymi, które dodatkowo miały o wiele gorszą pamięć w porównaniu z grupą kontrolną, która nie miała takich problemów.

Dr. Hugh Taylor, Dyrektor Departamentu Położnictwa, Ginekologii oraz Reprodukcji na Uniwersytecie w Yale Szkoły Medycyny wraz z swoim zespołem  wyciągnął wniosek z swoich badań, że promieniowanie z telefonów komórkowych uszkodziło neurony kory przedczołowej mózgu.

Prace badaczy z Yale były rozwinięte w wielu badaniach naukowych, które pokazały zdrowotne oraz behawioralne skutki bezprzewodowego promieniowania. Już dwadzieścia lat temu, przegląd literatury naukowej o częstotliwościach radiowych/mikrofalach przeprowadzony przez Amerykańskie Siły Powietrzne (Bolen 1994) uznały, że “zachowanie może być najbardziej istotnym biologicznym komponentem fal radiowych oraz mikrofal”. Naukowcy Uniwersytetu w Waszyngtonie zademonstrowali rozpad DNA w komórkach mózgu szczurów wynikłych z ekspozycji na fale milimetrowe (Lai 1995).

W następnej dekadzie pojawiło się wiele badań przeprowadzonych odnośnie bezpieczeństwa pól elektromagnetycznych z różnymi rezultatami co skutkowało kontrowersjami odnośnie istotności wyników badań na zwierzętach w porównaniu z potencjalnymi skutkami u ludzi.

Jednymi z ważniejszych prac badaczy były wyniki Uniwersytetu z Kentucky, gdzie pokazano, że ekspozycja na promieniowanie bezprzewodowe  może uszkodzić czy nawet zniszczyć komórki mózgu (Zhao, 2007). Badacze z Samsun z Turcji opublikowali wyniki badań na ciężarnych szczurach z promieniowaniem co skutkowało uszkodzeniem zdolności uczenia się młodych (In kinci, 2013). W kolejnym badaniu, ciężarne szczury miały uszkodzenia rdzenia kręgowego w wyniku promieniowanie (Odaci, 2013).

Odnośnie wpływu na ludzi promieniowania bezprzewodowego, badacze UCLA studiowali 13000 matek oraz ich dzieci i pokazali, że ekspozycja płodów na telefony komórkowe wiązała się z wyższym ryzykiem problemów behawioralnych  oraz hiperaktywnością u dzieci. 

Naukowcy kontynuują badania wpływu ekspozycji na promieniowanie bezprzewodowe. Podczas gdy czekamy na kolejne wyniki, które pozwolą nam na lepsze zrozumienie problemu oraz na agencje rządowe, które wprowadzą lepsze zalecenia  odnośnie ekspozycji, przezorność szczególnie podczas ciąży jest zalecana

“Aktualne standardy FCC nie biorą pod uwagę unikalnych podatności oraz zachowań kobiet w ciąży jak i dzieci. Jest ważne aby nowe standardy odnośnie telefonów oraz innych urządzeń bezprzewodowych bazowały na chronieniu najbardziej narażonej populacji aby zapewnić ich zdrowie przez całe życie.”- Amerykańska Akademia Pediatrii 2013

Płód jest prawdopodobnie najbardziej narażony na tego typu środowiskowe zagrożenia. Kiedy mózg zaczyna się formować, gdy wszystkie organy zaczynają się rozwijać, to jest moment kiedy jesteśmy najbardziej bezbronni.

​- Dr. Hugh Taylor, Dyrektor Położnictwa, Ginekologii oraz Nauk Reprodukcyjnych, Szkoła Medyczna Yale

Na podstawie broszury oraz kampanii na rzecz bezpiecznej ciąży podpisanej przez wielu lekarzy oraz naukowców; https://www.babysafeproject.org/uploads/3/8/5/9/38599771/babysafe_brochure_2018.pdf

2 Replies to “Co powinnaś wiedzieć o promieniowaniu elektromagnetycznym oraz swoim dziecku – The Baby Safe Project

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *