Recenzja miernika elektrosmogu Tenmars TM-190

Tenmars TM-190 jest budżetowym miernikiem do pomiaru sztucznych pól elektromagnetycznych niskiej oraz wysokiej częstotliwości. Produkowany jest na Tajwanie i sprzedawany w cenie kilkuset zł. Wiele osób pyta o ten produkt, często dokonując zakupu bez większego rozeznania oraz wiedzy co i jak chcą zmierzyć. W cenie 600-700 zł wydaje się jako atrakcyjny produkt do pomiaru pola elektrycznego, magnetycznego oraz promieniowania fal radiowych. Niestety jednak duże ograniczenia tego produktu sprawiają, że nie spełnia w praktyce pokładanych w nim oczekiwań i zwykle osoby lepiej znające temat elektrosmogu zmuszone są do kupienia lepszych, o wiele dokładniejszych mierników.

Po pierwsze i najważniejsze żaden miernik elektrosmogu mierzący wszystkie rodzaje pól nie będzie dokładny we wszystkich tych zakresach. Co gorsza w większości są jednakowo niedokładne w pomiarach pola elektrycznego, magnetycznego czy fal radiowych. Oczywiście “coś” nam pokażą, ale porównując z bardziej profesjonalnymi urządzeniami z dobrą renomą widać dużą różnicę w wynikach. Poniższe zdjęcie mówi samo za siebie.

Jak widzimy na powyższym obrazku porównującym wynik promieniowania fal radiowych dla Tenmarsa oraz Acoustimetera AM-10 różnica jest ogromna i nieakceptowalna. Dla łączności bezprzewodowej, która obecnie jest największym źródłem elektrosmogu Tenmars pokazuje 18 µW/m2 (mikrowaty na metr kwadrat), a AM-10 wartość maksymalną, która nas najbardziej interesuje 1 V/m co w przeliczeniu daje ponad 2600 µW/m2. Tenmars wartości maksymalnej nam nie pokarze niestety, a tylko średnią. Niestety średnia jest tyle myląca, że nawet wysokie peaki mogą dawać niskie wartości średnie. Co więcej kolejną wadą tenmarsa jest fakt, że zawsze pokazuje około 15-20 µW/m2 , nawet w wyekranowanym pomieszczeniu, gdzie jest 1 µW/m2 będzie pokazywał 15. Jest to duży problem jeśli chce się zejść do norm biologicznych.

W wyekranowanym pomieszczeniu AM-10 pokazuje wartości poniżej 1 µW/m2 a Tenmars stale 17.8 µW/m2

Chyba każdy się zgodzi że 18 a 2600 jest ogromną różnicą, tym bardziej jeśli ekranujemy pomieszczenie i chcemy sprawdzić rezultaty swoich działań. Co prawda jest to porównanie wartości maksymalnej, która jest najważniejsza do średniej, ale na tej nam najbardziej zależy. Na Am-10 średnia jest w lewym dolnym rogu i akurat w tym pomieszczeniu wynosi około 9 co przy 18 Tenmarsa również jest mało miarodajne. Szczególnie jest to ważne starając się zejść poniżej maksymalnych zalecanych przez opublikowane zbiorcze badania naukowe EUROPAEM 2016 określające maksymalne limity ekspozycji dla ludności. Dla WiFi zaleca się poniżej 10 µW/m2 w dzień, natomiast dla telefonii 3G oraz 4G poniżej 100 µW/m2.

Tenamrs TM-190 zatem ciężko jest w obecnych czasach polecić do czegokolwiek, gdy występują tak ogromne różnice. Oczywiście trzeba oddać producentowi, że miernik mierzy promieniowanie fal radiowych tylko do 3,5Ghz natomiast Am-10 do 8Ghz, z tego mogą wynikać różnice i na pewno ma to wpływ na wynik. Mimo wszystko różnica jest przeogromna, tym bardziej, że Tenmars powinien mimo wszystko brać pod uwagę telefonię komórkową, natomiast z pewnością nie ujmie WiFi działających na częstotliwości 5 Ghz (nie mylić z 5G), które staje się już praktycznie standardem i często głównym źródłem elektrosmogu od sąsiadów i ich routerów.

RF tylko do 3.5Ghz

Biorąc pod uwagę pole elektryczne mierzone przez miernik również mamy duży problem. Porównując wyniki z profesjonalnym miernikiem Gigahertz Solutions 3830B mamy 35 V/m do 55 V/m. Różnica dość spora, tym bardziej że zalecane max wartości przez niemieckie Building Biology to 10 V/m, a dla osób wrażliwych 1 V/m w miejscu snu.

Tenmars skierowany do źródła pola elektrycznego od strony sensora w boku urządzenia

Podsumowując zakup miernika Tenmars Tm-190 jest złym pomysłem, gdyż jest to dość kiepski miernik, nie tak czuły i nie pracujący w tak szerokim zakresie jak inne mierniki. Oczywiście kosztuje około 700 zł w porównaniu do AM-10 w cenie 1500 zł i GS za 1000 zł zatem może wydawać się “okazją”. Jednak jest to iluzoryczne, gdyż tematyka sztucznych pól elektromagnetycznych jest pewnym wyzwaniem gdy mówimy o zjawisku niewidocznym dla oka, często nieprzewidywalnym ze względu na otaczające nas źródła np sąsiad może zmienić ustawienia Wifi z 2.4Ghz na 5Ghz. Tenmarsem tego nie wychwycimy i mylnie możemy uznać, że mamy niskie wartości elektrosmogu. Podejmowanie zatem jakichkolwiek decyzji na bazie mylnych odczytów może mieć poważne negatywne skutki, dlatego nie polecam tego miernika.

4 Replies to “Recenzja miernika elektrosmogu Tenmars TM-190

  1. (…)max wartości przez niemieckie Building Biology to 10 V/m, a dla osób wrażliwych 1 V/m w miejscu snu(…)
    10 V/m dla osób wrażliwych to coś przydużawo. Przecież astronomiczny nowy polski limit to 61 V/m…
    Poza tym taka uwaga do porównania Tenmars i Acoustimeter że skoro porównujemy w uW/m2 to 18 uW/m2 i 9 uW/m2 to jest praktycznie żadna różnica – podobny rząd wielkości (o ile dobrze widzę na tym zdjęciu). Więc gwoli rzetelności trzeba to przyznać, że pomiar jest bardzo podobny. Bo piku jak rozumiem ten Tenmars nie mierzy? Jeżeli by mierzył, to trzeba by porównać te piki, czy się zgadzają? Ja mam inny Tenmars (195) i mój mierzy w piku, który rzeczywiście jest najważniejszy. Inna sprawa, że rzeczywiście Tenmars ma mały zasięg jeżeli chodzi o max, bo 3,5 GHz. I to jest dla mnie w tym momencie jego największa wada.

    1. 18 uW/m2 z Tenamrs a 2600 uW/m2 na Am-10 to jest kolosalna różnica co widać na zdjęciu, oczywiście z V/m trzeba przeliczyć na uW/m2. To jedno zdjęcie od razu dyskwalifikuje ten miernik, druga sprawa nie ma również analizy audio co nie pozwala na potencjalną identyfikację źródła elektrosmogu. Chciałbym żeby ten miernik był lepszy, gdyż wydałem na niego pieniądze, ale niestety ma wady i to poważne.

      1. Dobrze, ale to 18 uW/m2 to jak rozumiem wartość średnia a 2600 uW/m2 na drugim urządzeniu to wartość szczytowa czyli pik. I tylko o to mi chodzi. Jak porównywać to średnia do średniej a pik do piku. Inaczej wychodzi bez sensu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *