Rak tarczycy, wariacje genetyczne i telefony komórkowe połączone w badaniu Yale School of Public Health

Promieniowanie z telefonów komórkowych jest związane z wyższym odsetkiem raka tarczycy wśród osób z genetycznymi zmianami w określonych genach, wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Yale School of Public Health. Badacze przebadali ponad 900 osób w Connecticut i stwierdzili, że osoby z pewnymi polimorfizmami pojedynczego nukleotydu (odmiany genetyczne powszechnie określane jako SNP i wymawiane jako „wycinki”) znacznie częściej zapadają na raka tarczycy, gruczołu gardła, który kontroluje metabolizm.

Użytkownicy telefonów komórkowych z SNP w czterech z badanych genów mieli ponad dwa razy większe ryzyko zachorowania na raka. Naukowcy zbadali w sumie 176 genów i zidentyfikowali 10 SNP, które wydają się zwiększać ryzyko raka tarczycy wśród użytkowników telefonów komórkowych.

Uważa się, że badanie to, opublikowane w czasopiśmie Environmental Research, jako pierwsze, badało łączny wpływ podatności genetycznej oraz użytkowania telefonu komórkowego w odniesieniu do raka tarczycy.

„Nasze badanie dostarcza dowody na to, że podatność genetyczna wpływa na związek między używaniem telefonu komórkowego a rakiem tarczycy” – powiedział doktor nauk medycznych Yawei Zhang, profesor na Wydziale Nauk o Środowisku Zdrowia w Yale School of Public Health. „Potrzebne są dalsze badania, aby zidentyfikować populacje podatne na promieniowanie o częstotliwości radiowej (RFR) i zrozumieć narażenie na promieniowanie z różnych modeli telefonów komórkowych”.

Odkrycie sugeruje, że podatność genetyczna odgrywa ważną rolę w korzystaniu z telefonu komórkowego oraz ryzyku zachorowania na raka tarczycy i może pomóc w identyfikacji podgrup potencjalnie zagrożonych. Konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia wyników i lepszego zrozumienia interakcji między promieniowaniem telefonu komórkowego a SNP w obrębie określonych genów.

Współczynnik raka tarczycy stale rośnie w Stanach Zjednoczonych i wielu innych częściach świata, powiedziała Profesor Yawei Zhang. Według najnowszego raportu American Cancer Society w Stanach Zjednoczonych odnotowano prawie 53 000 nowych przypadków raka tarczycy, w wyniku których zginęło 2180 osób. Rak tarczycy występuje trzy razy częściej u kobiet i jest diagnozowany w młodszym wieku niż większość innych nowotworów.

Zhang zauważyła, że badanie opierało się na danych zebranych w latach 2010–2011, kiedy smartfony były wprowadzane na rynek po raz pierwszy. W tym czasie tylko niewielka część ludzi miała smartfony. Dlatego też, jeśli korzystanie z telefonu komórkowego zwiększa ryzyko raka tarczycy, prawdopodobnie wynika to z użycia telefonów komórkowych wcześniejszej generacji, które były częściej używane podczas gromadzenia danych.

Ponadto przejście na smartfony również spowodowało poważną zmianę w sposobie korzystania z telefonów komórkowych (np. Wysyłanie SMS-ów w porównaniu do połączeń telefonicznych). W rezultacie wyniki tego badania uzasadniają dalszą ocenę w przyszłych badaniach.

Inni badacze Yale School of Public Health biorący udział w badaniu to Jiajun Luo, Hang Li, Nicole Deziel, Huang Huang i Shuangge Ma. Badacze z Chin i Florydy są również współautorami badania.

Źródła:
https://publichealth.yale.edu/news-article/22332/
https://medicine.yale.edu/profile/yawei_zhang/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *