Racja żywnościowa NRG-5 jako ubezpieczenie na ciężkie czasy

Wiele osób pamięta ciężkie i nie tak odległe czasy kiedy dostępny był w sklepie tylko ocet, na szczęście kilka ostatnich dekad przyniósł mimo wszystko wiele zmian i obecnie nie ma problemów z podażą produktów. Nie oznacza to jednak że w nieoczekiwanej sytuacji również tak pozostanie, gdyż większość zapasów uzupełniana jest na bieżąco i w przypadku braku dostaw przez kilka dni, tygodnia czy dłużej możemy się zmierzyć z nie lada problemami.

Powódź tysiąclecia z 1997 roku jest tego przykładem kiedy wiele osób zostało odciętych od świata nie mówiąc już o podstawowych potrzebach jak żywność, woda, komunikacja czy możliwość bezpiecznej ewakuacji. Jest to oczywiście skrajny przykład, ale zgodnie z starą maksymą powinniśmy uczyć się na historii, a tym bardziej liczyć na siebie w nieoczekiwanych, skrajnych sytuacjach.

Racje żywnościowe zwykle kojarzą się z zapobiegliwymi prepersami gotowymi na każde trudne czasy. Wiele osób wyśmiewa ten trend i czasem ciężko odmówić im racji kiedy w sklepach pojawia się tak dużo “taktycznych” produktów, od spodni po siekierkę, brakuje jeszcze sucharów taktycznych w ofercie. Mimo wszystko warto jednak pewne rozwiązania potraktować jako ubezpieczenie na życie, które może się nie przydadzą, nawet zepsują, ale lepiej mieć je w przypadku jakiejś klęski. Nawet Rządy Państw jak np w Niemczech zachęcają obywateli do gromadzenia zapasów na 10 dni na wypadek jakiejś klęski.

Na rynku w ostatnich latach ukazał się pokaźny asortyment produktów liofilizowanych, czyli pozbawionych wody na tyle aby wydłużyć ich okres ważności. Wielu konsystencja oraz smak nie jest może wybitna, ale nie zniechęcająca.

Niemiecka racja żywnościowa NRG-5 jest na rynku jednym z liderów zapewniając 15 letni okres ważności, minusem jest wysoka cena około 45 zł za 500 gramową paczkę.

Pół kilograma przekłada się na 9 ciastek szczelnie zapakowanych w foliowe torebki oraz jedną zbiorczą, aluminiową. Łączna wartość energetyczna opakowania wynosi 2325 kalorii co odpowiada mniej więcej dziennym potrzebom dorosłego mężczyzny, ale racjonując takie zapasy spokojnie można przetrwać dłuższy okres czasu.

Oczywiście człowiek bez żywności może przetrwać nawet tygodnie, ale gdy potrzebna jest ewakuacja albo karmienie dzieci to ciężko znaleźć alternatywę bez dostępu innych źródeł. Z pewnością alternatywą mogłyby być konserwy, ale ich okres przydatności jest znacznie krótszy. Większym problemem jest woda pitna bez której nie wytrzyma się dłużej niż kilka dni. Są to oczywiście skrajne sytuacje, ale warto mieć żywność oraz wodę przynajmniej na kilka dni do przodu w domu.

Skład racji NRG jest następujący:
– ryż poddany obróbce termicznej
– tłuszcz palmowy czyli w praktyce nieszczęsny olej palmowy co często jest największą wadą tego typu produktów. Olej ten od lat jest znany z negatywnych skutków dla zdrowia.
– białko
– składniki aromatyczne

Wolny produkt jest od laktozy, glutenu, vegański co jest śmieszne porównując z olejem palmowym.

Produkt jest gotowy do spożycia od razu po rozpakowaniu, jest sypki i ma lekko słodkawy posmak, może być rozrobiony w wodzie dla łatwiejszego spożycia. Nie nadaje się dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia.

Podsumowując racja żywnościowa NRG-5 ma sens jedynie jako ubezpieczenie i nie ma sensu jej spożywać przy końcu okresu ważności jeśli nie jest potrzebna, przede wszystkim zw względu na dodatek oleju palmowego. Jednak w sytuacji podbramkowej wątpię aby ktokolwiek miał wobec tego obiekcje co jest zrozumiałe. Największą zaletą tego produktu jest 15 letni okres ważności co trochę podnosi sens tego rozwiązania w związku z wysoką ceną 45 zł za opakowanie. Jeśli ktoś szuka racji żywnościowej, która może kupić i schować na lata w suchym miejscu to jest to dory produkt. Winnym wypadku można zrobić sobie zapasy z bardziej codziennych produktów jak suchary, konserwy itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *