Wiodący producenci telefonów pozwani w USA w związku z przekroczeniem norm bezpieczeństwa emisji promieniowania fal radiowych – SAR

Chicago Tribune opublikował 21 sierpnia artykuł po wielu miesiącach prac odnośnie przekroczenia promieniowania w badaniu SAR (Specific Absorption Rate) przez wiele telefonów oferowanych na rynku amerykańskim np Iphone. Regulacje odnośnie SAR zostały wprowadzone na bazie badania podwyższenia temperatury tkanek podczas 6 minutowego użycia telefonu przez żołnierza o wadze około 100 kg (220lb) w 1989 roku i na ich bazie określono obecnie stosowane limity. Przepisy te wprowadzono w czasie, gdy te urządzenia były mało powszechne stosowane, co najwyżej przez wojsko, lekarzy oraz biznesmenów. Niestety do dziś są używane te wytyczne mimo, że większość ludzi nie jest postawnym żołnierzem oraz używają oni telefonu przez długi czas w ciągu dnia np przeglądając internet czy oglądając filmy, jak np dzieci. Nie uwzględnia się również innych efektów niż termiczne mimo znanego już mechanizmu oddziaływania fal radiowych na kanały wapniowe w komórkach co powoduje stres oksydacyjny.

SAR mierzony z workiem soli fizjologicznej, przykład z ehtrust.org

SAR mierzy wzrost temperatury tkanek w worku z solą fizjologiczną. Oczywiście nijak ma się to do żywego organizmu z układem nerwowym etc. Uszy, ręce, głowa oraz nadgarstki mogą być w ekspozycji maksymalnie 4W/kg uśrednione na 10 gramów ciała. Głowa ma limit 1.6 W/kg, ale trzeba zwrócić uwagę, że wiele telefonów przekracza te wartości, dlatego w instrukcjach producenci każą ich używać w pewnej odległości od głowy. Przykładowo Iphone 6 plus powinien być używany w odległości 5mm od głowy, wtedy spełnia normę 1.6W/kg. Jeżeli ktoś trzyma ten telefon tuż przy głowie to narażony jest na większą ekspozycję oraz wg instrukcji używa aparatu niezgodnie z zaleceniami Apple.

Chicago Tribune zleciło przebadanie wybranych telefonów w akredytowanym laboratorium zgodnie z wymaganiami Federalnej Komisji Komunikacji (FCC) o czym pisze następująco:
Iphone 7 pracował z pełną mocą i został umieszczony przy tubie z cieczą, specjalnie stworzoną aby symulować ludzką tkankę. Po włączeniu przycisku robotyczne ramię przemieszcza się do wnętrza tuby z cienką sondą. Przez 18 minut wielokrotnie mierzona jest wartość radiacji fal radiowych zaabsorbowanych przez ciecz podczas pracy telefonu.
Ten test został opłacony przez Chicago Tribune oraz przeprowadzony zgodnie z federalnymi zaleceniami w akredytowanym laboratorium i wyprodukował zaskakujący rezultat. Iphone 7 – jeden z najpopularniejszych telefonów kiedykolwiek oferowanych w sprzedaży, mierzony w ramach legalnego limitu bezpieczeństwa uzyskał więcej niż dwukrotność tego co Apple zaraportowało federalnym regulatorom na bazie własnych testów.
Federalna Komisja Komunikacji, która jest odpowiedzialna za regulowanie telefonów na swojej stronie informuje, że telefony zaakceptowane do sprzedaży, nigdy nie przekraczają maksymalnego limitu dozwolonej ekspozycji.
Chicago Tribune przetestowało trzy inne nowe telefony Iphone 7s podczas użycia pełnej mocy i one również miały zmierzone wartości powyżej limitów ekspozycji.

Test Tribune mimo ograniczeń zaprezentował jedno z najbardziej kompleksowych, niezależnych śledztw w swoim rodzaju, podnosząc przy tym pytanie czy telefony zawsze spełniały standardy bezpieczeństwa stworzone do ochrony ludności.
Po sprawdzeniu rezultatów Tribune z laboratorium, FCC przekazało, że podejmie rzadkie kroki aby zrobić własne testy w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Telefon testowany przez gazetę w akredytowanym laboratorium. Źródło: Brian Cassella / Chicago Tribune

Przykładowe wartości zmierzone dla różnych producentów. Standardowy test przeprowadzony według wymagań FCC oraz w odległości 2mm od ciała. Test zmodyfikowany przeprowadzono po konsultacji z producentami w kwestii sposobu aktywacji sensorów, które zmniejszają moc telefonu a tym samym ekspozycję.

Przekroczenie limitu 1.6 W/kg przez telefon Iphone 7 w obu testach. Źródło: Chicago Tribune
Motorola również przekracza normy w standardowym teście. Źródło: Chicago Tribune

Warto podkreślić, że telefony nie są używane tylko przy głowie, ale np noszone w spodniach czy koszuli blisko ciała przez co są w odległości mniejszej niż zalecana przez producentów, dlatego wybrano odległość 2 milimetrów. Jeśli urządzenie nie jest w trybie samolotowym cały czas potencjalnie emituje ekspozycję na użytkownika i bezpośrednio oddziałuje na ciało.

Kilka dni po publikacji wyników śledztwa Forbes zaraportował, że grupa prawników złożyła pozew wobec wiodących producentów telefonów komórkowych w Kalifornii:

Pozew wobec producentów telefonów. Źródło ANDRUS ANDERSON LLP , scribd

Ostatnie testy produktów oskarżonych pokazują potencjalne ekspozycje dla użytkownika noszącego telefon w spodniach lub w koszuli ponad limit, czasami przekraczając go o 500%.
Wiele ostatnich publikacji wspieranych przez setki naukowców na całym świecie pokazało, że ekspozycja na fale radiowe wpływa na żywe organizmy przy wartościach poniżej międzynarodowych oraz narodowych zaleceń. Efekty uwzględniają: wzrost ryzyka zachorowalności na nowotwór, stres oksydacyjny, wzrost szkodliwych wolnych rodników, zniszczenia genetyczne, strukturalne oraz funkcjonalne zmiany w systemie reprodukcyjnym, problemy z nauką oraz pamięcią, zaburzenia neurologiczne oraz negatywny wpływ na ogólny dobrostan ludzi.

Niezależne testy przeprowadzone przez Chicago Tribune na telefonach amerykańskich oraz koreańskich producentów wyraźnie świadczą, że nawet limity termiczne nie są spełnione w najpopularniejszych produktach dostępnych w USA. Trzeba podkreślić że normy termiczne nijak się mają do norm biologicznych (o wiele niższych) określonych przez wielu naukowców w dokumencie EUROPAEM 2016, który jest podsumowaniem ostatnich dekad wyników badań negatywnego wpływu pól elektromagnetycznych na zdrowie. Tym bardziej szokujące jest, że nawet wysokie zalecenia termiczne szanowanych instytucji, które niestety ignorują normy biologiczne, nie są przestrzegane.

Pozew złożony przez kancelarię ANDRUS ANDERSON LLP

Źródła:
https://www.scribd.com/document/422976960/RF-Exposure-Class-Action#from_embed
https://appleinsider.com/articles/19/08/24/apple-samsung-slapped-with-class-action-over-handset-rf-emissions
https://www.chicagotribune.com/investigations/ct-cell-phone-radiation-testing-20190821-72qgu4nzlfda5kyuhteiieh4da-story.html
https://www.chicagotribune.com/investigations/ct-cell-phone-radiation-testing-methodology–20190821-whddrljk6fbmxoqh25u5t7lkb4-story.html
https://www.forbes.com/sites/zakdoffman/2019/08/24/class-action-lawsuit-hits-samsung-and-apple-over-new-rf-emission-scandal/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *