Miasto Kraków wydało rezolucję sprzeciwiającą się wprowadzeniu 5G

Dzięki determinacji  Dr Barbary Gałdzińskiej-Calik oraz radnych miasta Kraków przegłosowano rezolucję skierowaną do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Marszałka Senatu RP oraz senatorów Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie nowelizacji przepisów Ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych zwaną Megaustawą Telekomunikacyjną.Rada Krakowa zwraca uwagę, że procedowanie ustawy odbywa się bez wcześniejszych badań wpływu na ludzi oraz środowiska technologii 5G, a jej niektóre zapisy naruszają prawo do ochrony życia, zdrowia oraz prawo własności.

Warto też wspomnieć że aktywność strony społecznej, w szczególności Stowarzyszenia Prawo do życia, sprawiła że na ostatnim spotkaniu z minister cyfryzacji w Warszawie wielu posłów dowiedziało się szereg zamilczanych faktów odnośnie ustawy, w tym że nie został im przekazany raport instytutu Medycyny i Pracy w Łodzi im. prof. J. Nofer, który mógłby wpłynąć na głosowanie tegoż dokumentu. Również prof. dr hab. n. med. Alicja Bortkiewicz kierownik Zakładu Fizjologii Pracy i Ergonomii była zdziwiona czemu nadal nie został on opublikowany, ale jako autorka zwróciła uwagę, że powinno się stosować zasadę przezorności z każdą mało zbadaną technologią. 

W raporcie nie ma nadzwyczajnych stwierdzeń odnośnie 5g, nie znamy skutków zdrowotnych, gdyż nie była nigdzie wprowadzona, więc nie można było przeprowadzić jakichkolwiek badań. Obecnie jedyne dostępne tyczą się zwierząt i z zastosowaniem intensywnych pól, ale jednak skutki biologiczne występują, dlatego nie można wykluczyć negatywnych efektów. Powinno się zastosować zatem zasadę przezorności i ostrożności na co zwracał również uwagę minister środowiska przed wprowadzeniem technologii, która ma objąć całe społeczeństwo. Równolegle dobrze bybyło przeprowadzić badania aby ocenić skutki zdrowotne, gdyż nie objawiają się natychmiast. Na początku wydawało się że telefonia komórkowa również nie przynosi negatywnych efektów, ale jak zauważa Pani profesor po wielu latach okazało się inaczej i tak samo może być z 5G.

Źródło: https://www.bip.krakow.pl/_inc/rada/posiedzenia/show_pdfdoc.php?id=107792

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *