Bezpieczeństwo konsol pod kątem pól elektromagnetyczych

Konsole to popularna forma rozrywki nie tylko służąca do grania, ale również oglądania filmów, korzystania z aplikacji jak netflix itd. Rzadko jednak kupujący zastanawiają się o poziomie generowanych przez konsole pól elektromagnetycznych. Zwykle ważniejszym decydującym czynnikiem przy zakupie jest biblioteka gier, cena czy moc w teraflopach. Osobiście dla mnie playstation czy xbox są tak samo świetnymi produktami, ale niestety pod kątem pól produkt sony jest lepiej zaprojektowany, niestety też nie idealny.

Jak widać na powyższym zdjęciu stary pad playstation 4, który może być jedynie podłączony bezprzewodowo w celu sterowania konsolą generuje wysokie fale radiowe. 5.21 V/m to ponad 50 tysięcy mikroWatów/m2 co jest wartością wręcz ogromną z punktu widzenia biologicznych, bezpiecznych wartości. Oczywiście podobne wyniki ma nowszy model pada ps4 CUH-ZCT2 i pochodne, ale tylko ten model po włączeniu opcji przewodowej komunikacji poprzez USB generuje zero fal radiowych co czyni go bardzo bezpiecznym. Niestety ten nowszy model kosztuje około 200 zł, ale mimo wszystko jeśli mamy stary model, warto go wymienić i podłączyć przewodowo. Następnie w menu wybieramy opcję komunikacji poprzez kabel USB jak widać poniżej. Warto zaopatrzyć się w dość długi kabel. Następnie podłączamy konsolę przewodowo kablem ethernet i wyłączamy WiFi, w ten sposób konsola playstation staje się najbezpieczniejszą konsolą dostępną obecnie na rynku

Polecam filmik, w temacie wraz z pomiarem obu modelów pada ps4:

W przypadku konsoli xbox sytuacja jest bardziej skomplikowana. Niestety nawet po podłączeniu pada z kablem usb do konsoli oraz wyłączenia WiFi, również sprzętowo po rozebraniu konsoli co nie jest proste dla przeciętnego użytkownika, konsola nadal generuje wysokie fale radiowe. Oczywiście pola te są obecne nawet, gdy jest wyłączona, ale podłączona do prądu. Xbox nasłuchuje pada, którym użytkownik może uruchomić konsolę zdalnie co jest bardzo wygodne, niestety połączenie kablowe nie wyłącza tej funkcji. Nie ma również w menu możliwości zablokowania ciągłego generowania tych pól. Zachęcam do obejrzenia poniższego filmiku odnośnie tego problemu. Oczywiście można bybyło rozebrać konsolę w większym stopniu, ale kto ma na to ochotę oraz czas.

Obie konsole są bardzo dobrym produktem pod względem dostępnych gier oraz ich jakości. Niestety w interesującym mnie problemie pól elektromagnetycznych konsole xbox, nawet te najnowsze generują wysokie wartości fal radiowe i niestety nie mogę ich polecić. Jedynym sposobem z ich korzystania jest pamiętanie o wyłączenie ich z prądu po zakończeniu zabawy, korzystanie z pada z połączeniem kablowym. Warto zastosować do niego przedłużacz usb. Samą konsolę postawić jak najdalej od użytkownika, gdyż ekspozycja na pole RF maleje wraz z kwadratem odległości.

Pozostaje również sprawa pola magnetycznego oraz elektrycznego, ale tutaj również im większa odległość od użytkownika tym ich wartości dramatycznie spadają. Wszystkie poruszone w tym artykule zagadnienia mają duże znaczenie ze względu na często wielogodzinne korzystanie z konsol szczególnie przez dzieci. Pady trzymane tuż przy ciele generujące wysokie fale radiowe, mogą skutkować potencjalnymi negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Zachęcam rodziców oraz użytkowników do większej świadomości w użytkowaniu tych sprzętów, tym bardziej że skutki zdrowotne nie manifestują się z dnia na dzień, ale często po wielu latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *