Telefony komórkowe powodują bezpłodność oraz poważne problemy z seksem

Przeprowadzona niedawno meta analiza odnośnie jakości nasienia 42,935 mężczyzn w zaawansowanych technologicznie państwach wykazała spadek płodności o 52,4 % od 1973 r  do 2011 roku, szczególnie w Europie, Ameryce Północnej, Australii oraz Nowej Zelandii. Badacze sprawdzili dane z 185 prac naukowych konkludując, że zdrowie mężczyzn oraz reprodukcja kolejnych pokoleń są zagrożone.

Obecnie toczy się dyskusja nad powodem corocznego spadku płodności i upatruje się różne przyczyny. Od lat rośnie ilość toksyn w środowisku np wpływających na hormony jak BPA czy pestycydy. Ostatnio jednak uwagę naukowców zwrócił problem rosnącej ekspozycji mężczyzn na pola elektromagnetyczne z różnych źródeł, które mogą mieć znaczący negatywny wpływ na płodność. 

Badania zwierząt oraz komórek in vitro w laboratoriach pokazały, że fale radiowe z urządzeń bezprzewodowych negatywnie wpływa na męskie zdolności reprodukcyjne włączając:
– spadek ilości nasienia
– spadek motoryki oraz koncentracji plemników
– zniszczenia DNA w nasieniu
– zmieniona struktura komórek nasienia
– zwiększony problem z erekcją

“Nasze rezultaty wskazują że ekspozycja na fale radiowe powoduje zwiększenie ilości protein u dorosłych, które związane są ryzykiem karcynogennym oraz zniszczeniami reprodukcyjnymi. W świetle powszechnej praktyki mężczyzn noszących telefony komórkowe w kieszeniach blisko gonad, gdzie ekspozycje są bardzo wysokie, dalsze badania tych efektów powinny być priorytetowe “ na podstawie badania: Sepehrimanesh, Masood, Nasrin Kazemipour, Mehdi Saeb, Saeed Nazifi and Devra Lee Davis in “Proteomic analysis of continuous 900-MHz radiofrequency electromagnetic field exposure in testicular tissue: a rat model of human cell phone exposure.”

Problemy z erekcją

Telefony komórkowe również wpływają na możliwości seksualne mężczyzn. Badanie z 2013 roku opublikowane przez Centralne Europejskie Czasopismo Urologii wykazało problem z erekcją u mężczyzn noszących włączony telefon przez długi czas (średnio 4,4 godziny dziennie). Problem ten nie występował w taki m stopniu, gdy było to przeciętnie 1,6 godzin dziennie.

“Badania epidemiologiczne mężczyzn w temacie płodności są jednoznaczne demonstrując spadek mobilności plemników powiązany z powszechnym użyciem telefonów komórkowych  oraz biologicznych efektów wyniku ekspozycji na fale radiowe.” – BC Center for Disease Control 2013 Report, A Radiofrequency Toolkit for Environmental Health Practitioners.

Co mogą zrobić mężczyźni by zapobiec negatywnym skutkom fal radiowych?

1). Im większa odległość od źródła fal radiowych tym ekspozycja spada z kwadratem odległości.
Sami producenci w instrukcjach podkreślają, że każde z urządzeń powinno być używane w pewnej odległości od ciała. Telefony/tablety/laptopy powinny być w trybie samolotowym aby ograniczyć  generowane pola do zera, w tym czasie mogą być podłączone do internetu odpowiednim kablem.

2) Preferuj połączenia kablowe.
Wiele urządzeń działa obecnie w telefonii komórkowej jak i w standardach bluetooth czy wifi. Podłącz urządzenia kablem do sieci i upewnij się, że tryby bezprzewodowe są wyłączone. Ma to duże znaczenie w miejscach, gdzie przebywa się długi czas jak w pracy czy mieszkaniu, gdzie często źródła pól RF są bardzo blisko.

3) Nie kładź laptopa czy tabletu blisko ciała
Im bliżej masz źródło swojego ciała tym więcej pochłania generowanych pól. Są również generowane, gdy nie są używane, gdyż co jakiś czas silnym sygnałem sprawdzają dostępne sieci bezprzewodowe. Upewnij się że mają włączony tryb samolotowy oraz wyłączaj je gdy nie są używane.

4) Używaj telefonu w sposób bezpieczny
Gdy nie używasz telefonu zawsze włączaj go w tryb samolotowy np mając go w kieszeni spodni, wyłącz również wifi oraz bluetooth jeśli nie potrzebujesz. Gdy używasz telefonu, trzymaj go jak najdalej od ciała. Nie przykładaj telefonu do głowy! używaj zestawu głośnomówiącego lub słuchawek przewodowych. Pamiętaj że dzieci są bardziej narażone na negatywne skutki promieniowania i powinny używać telefonu wyłącznie w sytuacjach awaryjnych.

5) Sieci wifi są coraz popularniejsze w szkołach i pojawiają się nawet w przedszkolach
Myśląc o przyszłych pokoleniach pamiętajmy o najmłodszych, które są najbardziej wrażliwe na pola elektromagnetyczne co może wyrządzić negatywne skutki w przyszłości.

Trzeba pamiętać, że fale radiowe generowane są nie tylko przez telefony komórkowe, ale również modemy, inteligentne urządzenia IOT, telefony domowe typu DECT, słuchawki bezprzewodowe, baby monitory a nawet nowoczesne liczniki prądu.

“Pola elektromagnetyczne emitowane przez modemy wifi mogą spowodować spadek motoryki plemników oraz ich prędkości. Inne parametry nie uległy znaczącym zmianom. Fale elektromagnetyczne używane w komunikacji bezprzewodowej są uważane jako przyczynę rosnącej bezpłodności mężczyzn“. – Kamali, K., et al. “Effects of electromagnetic waves emitted from 3G+ wi-fi modems on human semen analysis.” Urologia 14.0 (2017).

“Nasza analiza wskazuje negatywną asocjacje pomiędzy użyciem telefonów komórkowych a wydolnością oraz motoryką plemników. Efekty koncentracji są bardziej podejrzane. Dalsze badania są potrzebne aby określić ilościowo ten wpływ oraz ocenić ważność kliniczną ryzyka problemu płodności mężczyzn oraz całej populacji” – Adams J, Galloway T , Mondal D, Esteves S, Mathews F. (2014). Effect of mobile telephones on sperm quality: A systematic review and meta-analysis. Environment International. 80, 106-112.

“Nie było żadnych znaczących różnic pomiędzy dwoma grupami odnośnie wieku, wagi, wzrostu czy poziomu testosteronu. Mężczyźni z ED nosili telefon włączony o wiele dłużej niż ci bez ED, 4.4 +/- 1h w porównaniu z 1.8 +/- 1 godzin dziennie.” – Badereddin Mohamad Al–Ali, Johanna Patzak, Katja Fischereder, Karl Pummer, Rany Shamloul, Cell phone usage and erectile function, Cent European J Urol. 2013; 66(1): 75–77.

Źródło: https://academic.oup.com/humupd/article/23/6/646/4035689

2 Replies to “Telefony komórkowe powodują bezpłodność oraz poważne problemy z seksem

  1. Jeżeli mamy trzymać komórkę w trybie samolotowym, to po co w ogóle ją mieć? Po co telefon, na który wiecznie nikt nie może się dodzwonić? Z Wi-Fi też nie da się całkowicie zrezygnować. Nawet w domu. Okablować cały dom ciężko. W ten sposób podłącza się głównie sprzęty stacjonarne. Można telewizor, można komputer stacjonarny. Laptop jest sprzętem mobilnym, więc Wi-Fi daje wygodę. Poza tym domowe routery mają znacznie niższą moc niż nadajniki BTS sieci komórkowej. Mimo, że jest to 2,4 lub 5 GHz, nie dramatyzowałbym. Wiele routerów posiada także możliwość ustawienia harmonogramu Wi-Fi, więc można je automatycznie wyłączać na noc. Sam tak robię. Poza tym router można w miarę możliwości ustawić w najmniej uczęszczanym miejscu, np. w przedpokoju. Zwykle to też centralna część mieszkania, więc i najbardziej równomierne rozchodzenie się sygnału, co w przypadku częstotliwości 5 GHz ma znaczenie, bo jej zasięg jest relatywnie niewielki.

    1. Oczywiście to jest kwestia własnego wyboru oraz własnej oceny sytuacji. Ja zachęcam do czytania oraz oceny tego zjawiska i potencjalnych negatywnych skutków. Telefon w kieszeni pracujący cały czas obok gonad to niestety duże prawdopodobieństwo problemów z płodnością i mało kto chyba już dziś to kwestionuje. Osobiście uważam że telefon jest potrzebny w codziennym życiu, szczególnie w sytuacjach awaryjnych. mało kto zwraca na to uwagę, ale rozpowszechnienie telefonu zmniejszyło na przestrzeni dekad śmiertelność w niebezpiecznych sytuacjach np kryminalnych, gdyż dawniej osoba która traciła krew musiała znaleźć telefon, nie mówię już o wyprawach w góry i wiele zaginionych osób itd. Z drugiej strony nie ma też co być więźniem uzależnienia od informacji, obrazków itd, które i tak szybko się dezaktualizują. Sam jestem osobą z świata IT i lubię technologię. Trochę to trwało, ale da się używać telefonu np raz na jakiś czas wyłączając tryb samolotowy i sprawdzając komunikatory, czy oddzwaniając do kogoś. W pracy mam włączony tylko telefon bez przesyłu danych i w sporej odległości od ciała np gdy czekam na ważny telefon czy kuriera. W przypadku wifi powiem nawet więcej, w niektórych urządzeniach można ustawić siłę sygnału i znacząca zmniejszyć emisję fal i nadal korzystać z tej dużej dogodności. Problemem jest jednak nieprzewidywalność otoczenia oraz samych wpiętych urządzeń jak telefony czy tablety, które tej regulacji nie mają i same w sobie są silnymi nadajnikami. I tutaj trzeba zmierzyć żeby zobaczyć, bo naprawdę nie trzeba wysyłać dużych plików z tabletu czy laptopa żeby mieć spore wartość RF. Odnośnie sąsiadów często mają pomysły jak Pan i kończy się tym, że gdy sprawdzam jakieś mieszkanie, modem jest nawet w kuchni czy w korytarzu na skraju lokum, ale sąsiad postawił sobie w rogu swój modem przy sypialni sprawdzanej rodziny. Co więcej działa całą dobę z maksymalną mocą bo sąsiad nie wie że ma włączone WIFI FREE aby inny klient sieci kablowej z ulicy mógł skorzystać z internetu za darmo. Co więcej takich modemów z silnych sygnałem w bloku jest kilkadziesiąt i większość nadaje przez całą dobę. Trzeba pamiętać że nawet nie używany modem czy inne bezprzewodowe urządzenie ciągle co jakiś czas bada stan sieci i potencjalne inne urządzenia/sieci aby być w gotowości do użycia. Niestety chciałbym żeby to było tak proste, ale niestety pola RF są nieprzewidywalne w większej skali im bardziej zwiększa się ilość nadajników. Wraz z popularyzacją IOT/5G będzie jeszcze gorzej. To że Pan racjonalnie podchodzi do technologii jest godne pochwały i chciałbym żeby każdy tak robi, ale większość osób nie zna się na technikaliach czy konfiguracjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *