5G cofnie dokładność prognoz pogodowych o 40 lat wg NOAA oraz Departamentu Obrony USA

The Washington Post zwrócił ostatnio uwagę na wypowiedź Neil’a Jacobsa, przewodniczącego NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), który przed kongresem ostrzegł, że 5G może zakłócać dokładność prognoz pogody. Przed problemem ostrzegało NOAA, NASA oraz Departament Obrony, gdyż sprzedane telekomom częstotliwości 24 GHZ sąsiadują z pasmem 23.8 Ghz używanym przez satelity pogodowe do zbierania danych o parowaniu wody. Dokładność tych informacji umożliwia przewidzenie z dużym wyprzedzeniem potencjalnych zagrożeń takich jak huragany. Dwie sąsiadujące ze sobą technologie mogą spowodować zakłócenia rzędu 30% co cofnie prognozy do stanu z lat 80-tych i w wielu wypadkach nie będą one tak użyteczne.

Jak satelity zbierają informacje o parowaniu wody na potrzeby modeli pogodowych, AMS Weather Book.

Dane obarczone takim błędem nie pozwoliłyby na szybkie wykrycie huraganów jak np Sandy kilka dni naprzód co pozwoliło na ewakuację ludności oraz odpowiednie przygotowania w celu minimalizacji zniszczeń. Mimo to w samym USA straty wynosiły 65 mld $, byłyby z pewnością nieporównywalnie większe bez dokładnych prognoz. Dodatkowo Neil zwrócił uwagę, że nawet dziś jeśli jakość danych przez zakłócenia spadłaby o tylko 2 procent NOAA musiałaby zaprzestać swój program wart 11 mld $, który również używany jest do obserwacji klimatu oraz w innych ważnych celach.

Branża teefoni komórkowej próbuje podważyć te obawy, ale NASA wraz z Departamentem Obrony wspierają wnioski NOAA. Co więcej w marcu Marynarka USA również zwróciła uwagę, że “potencjalne zakłócenia zdegradują modele pogodowe oraz oceanu co doprowadzi do większego ryzyka obniżenia świadomości bojowej jednostek dla taktycznej oraz operacyjnej przewagi”.

Wyścig między państwami w wprowadzeniu 5G oraz stania się liderem w branży nowej technologii powoduje kolejne problemy, przez co Departament Stanu będzie musiał pogodzić interesy operatorów oraz wielu rządowych agencji. Rozpoczną się negocjacje w celu zbudowania consensusu wszystkich stron.

https://www.washingtonpost.com/weather/2019/05/23/head-noaa-says-g-deployment-could-set-weather-forecasts-back-years-wireless-industry-denies-it/?noredirect=on&utm_term=.06f97d6237ef

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *