Jak wyłączyć usługę UPC WIFI-FREE aby zmniejszyć elektrosmog w mieszkaniu

WIFI jest to wspaniała technologia pozwalająca na stworzenie lokalnych, bezprzewodowych sieci domowych oraz firmowych. Często zapomina się jednak, że jest głównym źródłem elektrosmogu w mieszkaniu. Nie oszukujmy się, zwykle instalowana jest z wygody niż konieczności. Podobnie jak PEM z telefonów czy masztów komórkowych również WIFI może być niekorzystne dla zdrowia i warto ograniczyć jego używanie. W pierwszej kolejności można rozważyć prostą zasadę, wyłączania modemu z prądu na noc co skutecznie odetnie sygnał wewnątrz mieszkania i ułatwi organizmowi regenerację podczas snu. Drugi sposób to oczywiście kompletne pozbycie się źródeł WIFI, co również może wymagać poprowadzenie dodatkowych przewodów sieciowych do poszczególnych pomieszczeń oraz wyłączenie tej usługi we wszystkich urządzeniach, łącznie z telefonem. Może się wydawać to podejście drastyczne, natomiast jeśli są w rodzinie jakieś dziwne symptomy czy poważniejsze problemy to warto przedsięwziąć tą opcję. Zresztą niektóre telefony też można podłączyć kablowo do internetu co zostanie opisane w kolejnym artykule.

Jednym z popularniejszych dostawców internetu w naszym kraju jest UPC. Niestety nowa seria modemów ConnectBox mocno utrudnia całkowite wyłączenie WIFI, gdyż okazuje się oferuje dwa rodzaje sieci. Wewnętrza do użytku domowego może być dezaktywowana z poziomu administratora, ale zewnętrzna już tylko z poziomu strony upc.pl

Jak wyłączyć standardowe WIFI w UPC?
1. Logujemy się w dowolnej przeglądarce pod adresem http://192.168.0.1 ,gdzie wpisujemy użytkownika oraz hasło z informacji naklejonej na modemie.
2. Następnie przechodzimy w Ustawienia zaawansowane, Sieć Wi-Fi oraz Sygnał Wi-Fi. Ukaże się poniższy ekran

3. Zaznaczamy opcję Wyłącz 2.4 Ghz oraz Wyłącz 5 Ghz i klikamy Zapisz zmiany. Na powyższym obrazku są oba już wyłączone i po kliknięciu tak powinny wyglądać nasze ustawienia.

Dzięki powyższym krokom udało się wyłączyć domową sieć WIFI i wiele osób obwieściłoby sukces. Niestety ten kto nie ma miernika może mieć takie błędne przeświadczenie, gdyż tylko pomiar może pokazać czy faktycznie udało nam się wyłączyć WIFI.

Najprawdopodobniej nie udało się, gdyż UPC za pomocą modemu ConnectBox udostępnia dodatkową sieć “WIFI FREE”, dostępną dla dowolnego abonenta UPC, który np przechodzi ulicą obok i chce skorzystać z szybkiego internetu. Taka sytuacja jest nawet, gdy wyłączyliśmy WIFI w panelu administratora modemu! Jest to niezwykle niebezpieczna sytuacja, gdyż kosztem swoich użytkowników dostawca tworzy sieć bezprzewodową dla pokrycia obszarów miejskich, w domyśle aby rywalizować z dostawcami mobilnymi. Niestety takie sieci najprawdopodobniej muszą działać z większą mocą. aby sięgać jak najdalej oraz mając np 20 sieci wokół siebie w budynku cała ekspozycja kumuluje się dla wszystkich rodzin.

Jak wyłączyć usługę WIFI FREE?
1. Logujemy się do ustawień konta na https://www.upc.pl/sign-in/
2. Przechodzimy do Usługi oraz Internet, następnie do zakładki WIFI-FREE

3. Wyłączamy WIFI-FREE, po skutecznej dezaktywacji strona będzie wyglądała jak poniżej. Może pojawić się informacja, że trochę systemowi zabierze czasu na kompletne wyłączenie usługi, trzeba wtedy cierpliwie poczekać.

W ten sposób pozbyliśmy się usługi WIFI w UPC, warto jednak co jakiś czas sprawdzać czy nie zostały włączone ponownie np po automatycznej aktualizacji modemu. Jeśli nie udało się wyłączyć WIFI-FREE warto zadzwonić do UPC.

WIFI z modemu trzeba również wyłączyć tą usługę z innych urządzeń i podłączyć je kablowo np telewizor, komputery, konsolę itd. Niestety mieszkając w bloku zwykle jesteśmy otoczeni wieloma sieciami bezprzewodowymi na które zwykle nie mamy wpływu. Oczywiście sygnał bezprzewodowy maleje wraz z kwadratem odległości od źródła, ale im więcej pojawia się smart urządzeń tym zwykle większy ogólny elektrosmog. Każdy odbiornik jest rzecz jasna również nadajnikiem. Ze względu na ten problem, gdy chcemy zmniejszyć maksymalnie pola trzeba zwykle sięgnąć po środki ekranujące o czym dowiemy się w kolejnych artykułach.

6 Replies to “Jak wyłączyć usługę UPC WIFI-FREE aby zmniejszyć elektrosmog w mieszkaniu

  1. Bardzo dobry artykuł! Dziękuję za dokładne wyjaśnienie. Żyjąc w mieście jesteśmy otoczeni elektro smogiem własnum, sąsiadów oraz urządzeń RTV/AGD. Czy znany jest Panu sposób aby odizolować się np. od sąsiada montując jakiś ekran na ścianie, za łóżkiem lub pod dywanem? Dzięki za info

    1. Farba z grafitem uziemiona utworzy bardzo dobra warstwę ochronną, ale trzeba pokryć nimi wszystkie ściany, sufit i nawet podłogę (tutaj może być odpowiednia siatka). Tak warto zabezpieczyć sypialnie aby organizm mógł się regenerować przez noc. Trzeba pamiętać że w tak zabezpieczonym pomieszczeniu nie może być żadnego urządzenia bezprzewodowego, gdyż fale będą się odbijały od ścian powodując potencjalne pogorszenie zdrowia, gdyż jest to klatka Faradaya. Czyli telefon w trybie samolotowym, wyłączone wifi w urządzeniach jak i bluetooth etc. Wtedy ograniczymy pola do nikłych wartości, odcinając się od sąsiadów oraz źródeł poza budynkiem i będzie to idealne miejsce do odpoczynku.

          1. Na okna można dać zasłonę ekranującą na noc, z drzwiami to większy problem, generalnie trzeba mierzyć jakie są wartości w mieszkaniu i wtedy odpowiednio adresować rozwiązania. W pierwszej kolejności zawsze jest malowanie ścian, sufitu i zaadresowaniu podłogi – malowanie albo siatka, to zwykle redukuje PEM o 80 czy 90%, ale nie zawsze, dlatego trzeba mierzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *