Monitoring PEM w Niemczech oraz Rumunii

Pola elektromagnetyczne są tematem przez wiele osób bagatelizowanym, ale w poważnych państwach są specjalne komórki rządowe odpowiedzialne za pomiary PEM aby zapewnić bezpieczeństwo własnych obywateli. Niestety w Polsce sytuacja wydaje się być daleka od zachodnich standardów co ujawnił ostatni raport NIK odnośnie wielu nieprawidłowości w zakresie budowy stacji bazowych oraz de facto braku kontroli wartości PEM. Pomiarów wykonuje się bardzo mało i kolejny raz wskazane zostały nieprawidłowości w działalności urzędów. Niestety podejrzewam, że zalecenia ponownie zostaną zignorowane i niewiele się zmieni. Tym bardziej, że częstotliwości dla 5G zostały już sprzedane ze względu na potrzeby budżetowe, a samo ministerstwo cyfryzacji oraz łączności nalega na zwiększenie norm PEM.

Udostępniona przeze mnie mapa wyraźnie pokazuje, że odczyty PEM pól radiowych niebezpiecznie zbliżają się do obecnej normy 7 V/m w Warszawie i w kontekście podwyższenia norm nie napawa to optymizmem. Pamiętajmy, że nowe wartości pozwolą na pracę stacji z wyższą mocą co obniży koszty budowy sieci 5G itd.

Pojawia się zatem ważne pytanie jak monitoring wygląda w innych państwach. Okazuje się, że dane PEM w Niemczech oraz Rumunii są dostępne dla każdego na stronach internetowych agencji rządowych odpowiedzialnych za pomiary. W przypadku Niemiec jest to Federal Network Agency, z niemieckiego “Bundesnetzagentur”, a mapa EMF jest dostępna na stronie: https://emf3.bundesnetzagentur.de/karte/Default.aspx

Przykładowy powyższy wynik pokazuje jak niskie notuje się wartości PEM w Niemczech, zwykle poniżej 1%. Oczywiście normy są kilkakrotnie wyższe niż w Polsce, ale i tak jest to znikomy ułamek, gdzie u nas w Warszawie wielokrotnie udało się znaleźć wartości powyżej 6 V/m przy obecnej normie 7 V/m.

W Rumunii natomiast znajdują się stacje pomiarowe działające całą dobę i również każdy może zobaczyć wynik na udostępnionej stronie internetowej: http://www.test.monitor-emf.ro/en/map/

Każda stacja ma dobrze opisane wyniki, które można porównać z obowiązującymi normami i to jest kierunek, który powinna obrać Polska. niestety ministerstwo cyfryzacji przy okazji wprowadzenia mapy PEM wspomina o podwyższeniu limitów, dlatego zachęcam do zapoznania się z niezależną mapą PEM Warszawy, gdzie przedstawione wartości pól podane są w kontekście norm biologicznych:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *