Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna informuje o szkodliwości promieniowania telefonów komórkowych oraz sposobach zmniejszenia ekspozycji na fale

WSSE w Lublinie opublikowało ulotkę odnośnie sposobów zmniejszenia ekspozycji na pola elektromagnetyczne, szczególnie fal radiowych podczas używania telefonów komórkowych. Instytucja zwraca uwagę, że promieniowanie może być zagrożeniem dla zdrowia i trzeba przedsięwziąć pewne kroki aby zmniejszyć własną ekspozycję:

– w oczekiwaniu na rozmowę po wybraniu numeru, aż do momentu uzyskania połączenia, telefon należy trzymać jak najdalej od głowy gdyż podczas nawiązywania połączenia emisja promieniowania jest największa.

– ograniczyć czas rozmowy do niezbędnego minimum lub częściej korzystać z sms/mms (krótszy czas narażenia na promieniowanie)

– aby ograniczyć negatywne skutki szkodliwego promieniowania należy unikać noszenia telefonu bezpośrednio przy ciele (korzystniej jest nosić w torebce, plecaku)

Z mojej strony dodam kolejne sposoby na bezpieczne korzystanie  z telefonu:

– zawsze kiedy to możliwe używaj w telefonie trybu samolotowego np nosząc go w kieszeni, gdy służy jako budzik przy łóżku etc. W tym trybie nie emituje fal radiowych.

-używaj smartfona podłączonego kablowo do internetu wraz z trybem samolotowym. W ten sposób będziesz miał dostęp do komunikatorów, gier oraz większości funkcjonalności bez szkodliwego promieniowania.

– wyłącz powiadomienia w niepotrzebnych aplikacjach w telefonie. 

– odległość od źródła PEM to nasz sprzymierzeniec, wartość pól radiowych spada z kwadratem odległości. Nawet, gdy czekasz na telefon od kuriera, możesz go położyć dalej od siebie, zamiast trzymania tuż przed sobą.

-noszenie telefonu w spodniach może obniżyć płodność, dlatego powinien być zawsze ustawiony tryb samolotowy w takim wypadku. 

– wiele kobiet nosi telefon w staniku, może to powodować problemy zdrowotne, dlatego również tryb samolotowy jest wskazany.

– ekran telefonu to źródło niebieskiego światła, które zaburza produkcję melatoniny i w długim okresie może powodować problemy ze snem. Lepiej unikać go wieczorami, albo można skorzystać z trybu ciepłej barwy (Night Shift) czy flux albo twilight. Dodatkowo warto obniżyć jasność ekranu, która pod koniec dnia mocno męczy wzrok.

– pamiętaj, że dzieci szczególnie są narażone na negatywne skutki PEM, dlatego jeśli już dajesz im telefon upewnij się, że tryb samolotowy jest włączony. Czaszka dziecka jest znacznie cieńsza niż u dorosłego przez co jest mniejszą barierą dla pól generowanych przez telefon.

-promieniowanie bezprzewodowe to nie tylko telefon, ale również Wifi z modemu oraz szereg innych technologii oraz urządzeń, które często są używane w domu. Staraj się je maksymalnie ograniczyć, szczególnie na noc, gdy organizm powinien mieć spokojny sen zapewniający odpowiednią regenerację.- korzystaj z skype, komunikatorów oraz tradycyjnego telefonu.

Źródło: https://wsselublin.pis.gov.pl/plikijednostki/wsselublin/userfiles/file/strglowna/promieniowaie_kom.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *